Vítej poutníku...

levy Potulní kejklířipravy


Naila

Cizími očima

Prodírám se hloučkem lidí, kteří nad něčím žasnou. Jsem na tržišti, právě tu probíhají nějaký místní slavnosti. Jelikož už jsem holt od přírody zvědavej, tak se musim kouknout, co ty lidi tak vzalo. Ha, kejklíři! No tak se ukažte, co dovedete. Teda asi nejvíc mě zaujala ta tanečnice. Hezounká postava, taková křehká byla, na sobě rudé agresivní šaty a ty havraní vlasy, hm… Okouzlila mě ladnými pohyby, kterými jakoby hladí hudbu, o kterou se staral ten mladej. Takovej mladíček, ani patnáct mu určitě nebylo, a na ty housle to určitě taky ani neumí. Ale každý tón byl při jejím tanci krásnější. Kousek vedle nějakej obr ohýbá pořádně silnej železném prut. Ještě jeden kejklíř tam byl. Nejprve si žongloval s noži, a poté s těma samejma noži vrhal na terč. Ještě chvíli předváděli, co dokážou, a pak náhle skončili. Tanečnice si vzala klobouk a začala obcházet lidi. Proto jsem rychle zmizel, abych nemusel platit ze takovou slabotinu.

Popis kejklířů

Tato společnost se volně potuluje po tarském kontinentu hlavně v oblasti východní dálavy, blízko Elfích kopců. Potkat se s nimi družina může skoro na každé větší slavnosti, kde vystupují. Nevyhýbají se ovšem ani malým osadám. Občas se vetřou na dvůr nějakého šlechtice, aby mu předvedli své umění. Tak táhnou celou krajinou vstříc novým zážitkům.

Kromě výdělků z představení si vydělávají i nelegálně. Třeba občas přijmou peníze, aby udělali nějaké roztržky na dvoře nic netušícího šlechtice, který je má za pouhé komedianty. Neštítí se ani únosu, ale na nájemnou vraždu si netroufnou. A kdyby jo, tak za hodně zlata.

Kejklířů se celkem 5: Hubert, ohýbač železa, jeho žena Anna, která se stará o finance a jídlo, a jejich synáček Rudolf, který hraje na housle. Zbývá ještě Naila, tanečnice, a Amigo, vrhač nožů a žongléř. Mají jeden velký povoz, který je taženém koněm, a v něm všechen svůj majetek.

Hubert, ohybač železa

Skoro dvoumetrový obr s mohutnými svaly. Ruce jako lopaty, kterými by mohl z člověka vymáčknout duši. Na hlavě má dlouhé černé vlasy. Chodí pořád ve vestě a krátkých kalhotách a pořád se potí.
Hubert je takový nepsaný vůdce komediantů. Má manželku Annu a syna Rudolfa. Je rozvážný a opatrný. Nikdy nejde do příliš velkého rizika.

Anna, hospodyně

Anna je postarší paní, vedle svého manžela se skoro až ztrácí. Je hubená a při mluvení hodně ráčkuje. Blonďaté vlasy mívá zchycené červeným šátkem s bílými puntíky. Nosívá dlouhé pestrobarevné šaty.
Anna je manželkou Huberta a matkou Rudolfa. Stará se o to, aby společnost měla vždy, co do úst, a dostatek financí. Také je to ona, která mezi řečí dokáže proti sobě poštvat lidi. Což bývá občas těchto kejklířů úkol, za nějž dostali zaplaceno.

Rudolf, houslista

Čtrnáctiletý klučina s blonďatými loknami. Oblečený je v plátěných kalhotách s kšandami a bílé haleně.
Rudolf, neboli Ruda, je hýčkaný a oblíbený člen kejklíř. Na svůj věk umí solidně hrát na housle. Kromě rodičů má velice rád Nailu, jen Amigo se mu svým vzhledem nelíbí.

Amigo, vrhač nožů a žongléř

Vyčouhlý dlouhán, který je už skoro plešatý. Jeho vyhublé tělo je navlečeno v prostých šatech, na mnoho místech záplatovaných. Přes hrudník má navlečeném řemen a na něm sadu vrhacích nožů.
Amigo býval svého času dobrodruh, ale od příhody s medvědem, při které málem přišel o život, se rozhodl pro bezpečnější živobytí. S jeho povahou se však nedokázal přinutit k usedlému životu, kdežto tento kočovný způsob mu vyhovuje. A občasné "speciální prácičky" se mu zamlouvají, vytrhují ho ze všedního života, který je tak nudný.

Naila, tanečnice

Ta dívčina je krásná, její tmavé oči a havraní vlasy okamžitě přitahují pozornost. Rudé šaty odhalují křehkou postavu, které nechybí ženské zaoblení.
Nailu našli kejklíři jako malou opuštěnou holčičku u cesty. Ujali se jí a teď jim dělá pouze radost. Je jednoznačně nejkrásnější z celé skupiny. Svou ženskostí dokáže z každého muže vymámit to, co chce.