Vítej poutníku...

levy Nová pravidla pro zbroje pravy

Podle errat pro edici B

Nám v družině trochu vadila malá možnost rozvoje fantazie co se týče zbrojí. Když už je tak hezky v pravidlech načrtnuto rozdělení na tělo a hlavu, tak proč tělo není rozděleno dál? Kde je napsáno, že když má plátovou zbroj, že má pláty po celém těle? Proč by bojovník nemohl mít například kroužkovou košili, kožené návleky na ruce a stehenní pláty na nohou? Přicházíme s pravidlem, které podle nás příliš nezatíží svou náročností, a pomůže větší rozmanitosti her.

První výhodu pocítí postavy na nižších úrovních, kdy ještě nemají tolik peněz. Nemusí si kupovat celé komplety, stačí si například koupit jen kroužkovou košili a zbytek těla (tj. ruce a nohy) nechat bez ochrany. A až budou penízky dokoupí se další část atd.

Pak také si postavy můžou zvolit, kterou část těla chtějí mít lépe chráněnou a kterou hůře. Pokud se bojovník například bojí, že mu někdo vyrazí zbraň z ruky, koupí si na ruce lepší zbroj, aby toto riziko eliminoval.

A teď už konec představování a ospravedlňování našeho úmyslu. Pusťme se do čísel, jak jsme je vymysleli my. Pokud s nimi nebudeš souhlasit, budeme rádi, když se nám ozveš, a po dohodě je můžeme poupravit, aby více odpovídali realitě.

Každá zbroj z pravidel je rozdělena na rukavice (pokrývají celé ruce), kyrys (pokrývá hruď a záda), a nohavice (pokrývají obě nohy). Hráč si vybere jednotlivé komponenty a z nich se určí výsledné parametry zbroje.

Potřebná síla: Celkovou potřebnou sílu nové zbroje získáš, když síly uvedené u jednotlivých zbrojí sečteš.
Omezení: Vždy se počítá to největší omezení jedno jakého komponentu. (Pozn: samozřejmě mám na mysli to nejnižší číslo.)
Ochrana: Hodnota ochrany zbroje se nemění. Po znamená jestli máš kožené rukavice, máš na rukou ochranu 3. Když máš kroužkovou košili, máš na hrudi ochranu 6 atd.
Váha: My na váhu nehrajeme, takže hodnoty jsou čistě vymyšlené a nemusí být naprosto reálné nebo odpovídat hře. A samozřejmě, že se váhy částí sčítají.

Prošívaná zbroj

Potřebná sílaOmezeníOchranaVáha
Prošívané rukavice-2 (0)020,5
Prošívaná vesta-2 (0)022
Prošívané nohavice-2 (0)021,5
Pozn.: Potřebná síla prošívané zbroje se při sčítání počítá jako by byla nula. Jen pouze pokud je celá zbroj prošívaná nebo s částí beze zbroje, počítá se s celkovou potřebnou silou -2. Protože prošívaná zbroj ostatní zbroj "nenadlehčuje" ostatní části zbroje.

Kožená zbroj

Potřebná sílaOmezeníOchranaVáha
Kožené rukavice0031
Kožená vesta+1033
Kožené nohavice0032

Pobíjená zbroj

Potřebná sílaOmezeníOchranaVáha
Pobíjené rukavice+1041,5
Pobíjená vesta+1044
Pobíjené nohavice+1042,5

Kroužková zbroj

Potřebná sílaOmezeníOchranaVáha
Kroužkové rukavice+1064
Kroužková košile+2-166
Kroužkové nohavice+2065

Šupinová zbroj

Potřebná sílaOmezeníOchranaVáha
Šupivové rukavice+2-175,5
Šupinová vesta+3-278
Šupinové nohavice+2-176,5

Plátová zbroj

Potřebná sílaOmezeníOchranaVáha
Plátové rukavice+3-299
Plátový kyrys+4-3912
Stahenní pláty+3-299

Plná plátová zbroj

Potřebná sílaOmezeníOchranaVáha
Plné plátové rukavice+3-31010,5
Plný plátová kyrys+5-41013
Plné stehenní pláty+4-31011,5

zbroje Příklad:

A teď na konec jeden příklad za všechny. Představme si rytíře Orlanda, který se potuluje krajem a jezdí od turnaje k turnaji. Ve svém posledním klání ale prohrál své brnění a celkově se mu nijak nedaří. Aby mohl pokračovat musí si opatřit nové, i když levnější. Pro turnaj je důležité mít dobrou ochranu hrudi a přilbici. Na to ani Orlando nezapomíná a proto si pořídí plátovou zbroj a plnou přilbu. Na ruce a nohy ani tak nedbá a proto si pořídí levnější kroužkové návleky.

A teď se podívejme, jak to vše zapsat do deníku. Začneme potřebnou silou. Kroužkové rukavice mají +1 a kroužkové nohavice mají +2. A plátový kyrys má potřebnou sílu +4. Celková potřebná síla je tedy +7. Největší omezení má kyrys, takže i celkové omezení zbroje je stejné jako kyrysu, tedy -3. A ochrana se zapisuje jako ochrana nohou/ těla/ rukou/ hlavy. V Orlandově případě je tedy 6/ 8/ 6/ 4. A celkem komplet zbroje bez přilbice váží 21 kg.